Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Rachunkowość i księgowość

Mikropodmioty nie będą musiały sporządzać informacji dodatkowej oraz sprawozdania z działalności

/
Data25 wrz 2014

To efekt nowelizacji ustawy o rachunkowości. Nowelizacja ustawy o rachunkowości wdraża przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE z 26 czerwca 2013 r. (dalej: dyrektywa). Przyjęte zmiany oznaczają, że sprawozdanie finansowe za 2014 rok można przygotować w uproszczonej formie, pod warunkiem jednak, że niektóre dane zostaną ujawnione w informacjach dołączonych do bilansu. Dotyczy to m.in. kwoty wszelkich zobowiązań finansowych, w tym z tytułu dłużnych instrumentów finansowych, gwarancji i poręczeń lub zobowiązań warunkowych nieuwzględnionych w bilansie (zakres tych danych został określony w załączniku nr 4 do ustawy).

Po nowelizacji za jednostki mikro będą uważane spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne (w tym również spółki przez nie tworzone), które na dzień bilansowy, nie przekroczyły co najmniej dwóch z następujących pułapów:

  • 1 500 000 zł – w przypadku sumy aktywów bilansu na koniec roku obrotowego,
  • 3 000 000 zł – przychody netto ze sprzedaży towarów i produktów za rok obrotowy,
  • 10 osób – średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na etaty.

Uproszczenia będą mogły też zastosować:

  • stowarzyszenia, związki zawodowe, organizacje pracodawców, izby gospodarcze, społeczno-zawodowe organizacje rolników, organizacje samorządu zawodowego jeżeli nie prowadzą działalności gospodarczej,
  • osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie – jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły nie mniej niż równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro i nie więcej niż 2 000 000 euro,
  • osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych, spółki partnerskie, które mogą stosować zasady rachunkowości od początku następnego roku obrotowego, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy są niższe niż równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro.

Jeżeli jednostka mikro skorzysta z jakiegokolwiek uproszczenia w zakresie sprawozdania, nie będzie mogła stosować wartości godziwej oraz skorygowanej ceny nabycia do wyceny aktywów i pasywów.

Ministerstwo Finansów szacuje, że na zmianach skorzysta 34.000 podmiotów. Z zapowiedzi resortu finansów wynika, że trwają prace nad kolejnymi uproszczeniami dla małych podmiotów.

Podstawa prawna: ustawa z 11 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rachunkowości (Dz.U. z 21 sierpnia 2014 r. poz. 1100).

Źródło: portalfk.pl