Priorytet podatkowy 2019 | Zapłata zobowiązań spółki córki przez spółkę matkę nie może zostać uznana za koszt podatkowy
Ważna interpretacja przepisów
Przedsiębiorcy zobowiązani są dokonywać lub przyjmować firmowe płatności za pośrednictwem własnych rachunków bankowych, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15.000 zł. Niedochowanie tego obowiązku pozbawia ich możliwości obciążania kosztów podatkowych tą częścią płatności wynikającej z takiej transakcji, która została dokonana bez pośrednictwa własnego rachunku bankowego.
Jak interpretować te przepisy w przypadku gdy:
Spółka matka opłaca fakturę spółki córki, po czasie spółka córka zwraca należną kwotę do spółki matki. Czy w świetle aktualnych przepisów takie rozwiązanie nie rodzi żadnych implikacji prawnych?
Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z dnia 26 marca 2019. na pytanie Redakcji Gazety Podatkowej stwierdziło:
Zaprezentowany sposób rozliczania się pomiędzy udziałowcem a spółką z o.o., nie daje spółce uprawnienia do uznania za koszt podatkowy poniesionego wydatku, gdyż w takim przypadku sposób dokonania płatności nie spełnia warunku określonego w art. 15d ustawy o pdop. Z jego treści w opinii MF wynika bowiem kategoryczny zakazał uznania za koszt uzyskania przychodów wydatków poniesionych bez pośrednictwa rachunku bankowego podatnika i od tej zasady nie ma żadnych wyjątków. Zatem płatność dokonana za pośrednictwem rachunku udziałowca spółki nie może być przez spółkę uznana za koszt podatkowy w kalkulacji podatku dochodowego od osób prawnych. Również późniejsze dokonywanie wyrównujących przelewów pomiędzy udziałowcem a jego spółką nie pozwala na uznanie takiej płatności za koszt podatkowy.
Będziemy śledzić prace nad tą ustawą i informować Państwa o wszelkich istotnych zmianach.
W razie jakichkolwiek pytań prosimy o kontakt.
Otrzymane informacje mają charakter ogólny i nie dotyczą sytuacji konkretnego przedsiębiorstwa. Ze względu na szybkość zmian w polskim ustawodawstwie, prosimy o sprawdzenie, po otrzymaniu tej informacji, czy jest ona nadal aktualna.