Bahamy, Belize, Seszele oraz Turks i Caicos wykreślone z unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej
W lutym Rada Unii Europejskiej zdecydowała o usunięciu Bahamów, Belize, Seszeli oraz Turks i Caicos z listy unijnych jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych. W wyniku tych zmian na liście pozostało nadal 12 jurysdykcji, które są uznawane za niechętne współpracy w dziedzinie podatków.
Wykaz unijnych jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej obejmuje kraje, które nie podjęły konstruktywnego dialogu z UE w kwestiach zarządzania podatkami lub nie wywiązują się ze swoich zobowiązań dotyczących reform podatkowych.
Unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych obejmuje 12 państw:
- Samoa Amerykańskie
- Anguilla
- Antigua i Barbuda
- Fidżi
- Guam
- Palau
- Panama
- Federacja Rosyjska
- Samoa
- Trynidad i Tobago
- Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
- Vanuatu
Unia Europejska ustanowiła unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej jako część swojej zewnętrznej strategii podatkowej. Celem tego wykazu jest wspieranie działań mających na celu promowanie dobrego zarządzania podatkowego na całym świecie. Jurysdykcje są oceniane na podstawie szeregu kryteriów ustalonych przez Radę, obejmujących przejrzystość podatkową, sprawiedliwe opodatkowanie oraz wdrażanie międzynarodowych standardów mających na celu przeciwdziałanie erozji bazy podatkowej i unikaniu opodatkowania. Lista jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych jest aktualizowana przez Radę Unii Europejskiej dwa razy w roku, następny przegląd zaplanowano na październik 2024 roku.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI
ELŻBIETA NARON
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
***