Nowy projekt rozporządzenia dotyczącego mikrorachunku podatkowego
14 listopada 2023 r. Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie internetowej projekt rozporządzenia, który rozszerza katalog rodzajów należności, które można opłacić za pomocą mikrorachunku podatkowego. Zgodnie z informacją resortu finansów, projekt ten został przygotowany w celu aktualizacji wykazu płatności. Projekt jest obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach publicznych. Proponowany termin wejścia w życie rozporządzenia to 1 stycznia 2024.
Nowy projekt rozporządzenia przewiduje poszerzenie zakresu należności, które wymagają uregulowania za pomocą mikrorachunku podatkowego o następujące elementy:
- CIT-8FR – wynikający z deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu (przychodu) i należnego podatku od przychodów fundacji rodzinnej
- PIT-PZ – wynikający z obowiązku zapłaty ryczałtu od przychodów zagranicznych osób fizycznych przenoszących miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
- VAT-14 – wynikający z obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 103 ust. 5a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
- POG-P – wynikający z deklaracji dla podatku od gier
- POG-4 i POG-5 – Płatności wynikające z złożenia deklaracji dla podatku od gier
- GHD-1 – wynikająca z informacji o dopłatach w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo.
Ministerstwo Finansów planuje dokonać aktualizacji opisów tytułów niektórych płatności. Twórcy projektu zdecydowali się również na usystematyzowanie poszczególnych kategorii płatności, aby podatki były wymieniane jako pierwsze, następnie dopłaty w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo, danina solidarnościowa, a na końcu opłaty.
W uzasadnieniu projektu Ministerstwo Finansów zaznacza:
“Projektowane rozporządzenie nie zawiera regulacji stanowiących obciążenia, a jedynie ułatwia podmiotom dokonującym wpłat podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego, wywiązanie się z już istniejących obowiązków, tj. zapewnienie sprawnego funkcjonowania obsługi indywidualnych rachunków poprzez określenie katalogu opłat objętych mikrorachunkiem podatkowym. Jest to zatem rozwiązanie korzystne dla zobowiązanych. W ten sposób projektowane rozporządzenie wpływa pozytywnie na działalność mikroprzedsiębiorców, małych oraz średnich przedsiębiorców.”
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI
ELŻBIETA NARON
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
***