Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Gospodarka i polityka

Opinia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie kredytów walutowych

Opinia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie kredytów walutowych

/
Data25 maj 2023

W związku z opinią wydaną przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS), Komisja Nadzoru Bankowego ostrzega przed „dramatycznymi konsekwencjami dla sektora bankowego”, jeśli konsumenci prywatni otrzymają „darmowy kredyt”.

Wieloletni spór dotyczący kredytów walutowych, w szczególności kredytów hipotecznych we frankach szwajcarskich, osiągnął nowy poziom dzięki opinii przedstawionej przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS). Odmawia ona bankom prawa do pobierania dodatkowych opłat za unieważnione kredyty. Konsumentom przyznano natomiast prawo do dochodzenia od banków roszczeń wykraczających poza zwrot korzyści majątkowych. Sprawa dotyczy tysięcy kredytów hipotecznych, głównie we frankach szwajcarskich, które w ostatnich latach zostały uznane przez polskie sądy za nieważne ze względu na niedozwolone klauzule. Przypomnijmy, że od 2008 r. około 950 000 polskich kredytobiorców zaciągnęło w polskich bankach kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich na zakup nieruchomości. Banki w Polsce wypłacały kredyty w złotówkach. Raty kredytów były natomiast denominowane we frankach szwajcarskich i rozliczane w złotych polskich. Początkowo polscy kredytobiorcy czerpali z tego tytułu duże korzyści finansowe, ale sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdy w 2015 r. frank szwajcarski zdrożał. Pierwsi kredytobiorcy poszli do sądu, a pod koniec 2019 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) przyznał im rację. Orzekł, że umowa zawarta na mocy prawa UE może stać się nieważna z powodu indywidualnych nieuczciwych warunków. Dzięki orzeczeniu ETS możliwe jest zawarcie nowej umowy kredytowej w złotych lub zmiana dotychczasowej umowy frankowej. Polskie sądy muszą to rozstrzygnąć w każdym indywidualnym przypadku. W przedłużających się sporach sądowych takie umowy kredytowe zostały już uznane za nieważne przez sądy w poszczególnych sprawach. Wówczas kredytobiorca musi zwrócić bankowi otrzymany kapitał, a bank zwraca mu wszystkie pobrane raty i opłaty wraz z odsetkami.

Source: Wirtschafts-Markt Polen (03-2023 Issue 324)

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

Elżbieta Naron

ELŻBIETA NARON
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.