Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Podatki i prawo

CIT estoński - aktualny stan prawny 2023

CIT estoński – aktualny stan prawny 2023

/
Data01 kwi 2023

CIT estoński jest zwany w ustawie ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych. To nowoczesny sposób opodatkowania, który promuje inwestycje i minimalizuje formalności przy rozliczeniu podatków spółek kapitałowych i spółek osobowych.

Jest to rozwiązanie skierowane do:

  • mikro, małych i średnich spółek kapitałowych oraz osobowych (spółki: komandytowa i komandytowo-akcyjna) będących podatnikami podatku CIT,
  • spółek, w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne.

Z estońskiego CIT będą mogły skorzystać spółki:

  • które nie posiadają udziałów w innych podmiotach,
  • które zatrudniają co najmniej 3 osoby z wyłączeniem udziałowców (przewidziano ułatwienia dla podatników małych i rozpoczynających działalność),
  • których przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej,
  • które nie sporządzają sprawozdania finansowego wg MSR,
  • złożą stosowne zawiadomienie o wyborze tej formy opodatkowania.

Wszystkie powyższe kryteria muszą być spełnione jednocześnie.

CIT estoński należny jest w momencie wypłaty zysku przez Spółkę. Zasadniczo zatem, do momentu wypłaty zysku, spółka rozliczająca się z CIT na zasadzie CIT estońskiego, nie płaci podatku CIT. Stawka CIT w przypadku CIT estońskiego to przy tym 10% dla małych podatników i 20% dla pozostałych.

Wspólnik ma prawo do zastosowania odliczenia dla otrzymanej dywidendy. Może on obniżyć płacony podatek od tej dywidendy o odpowiednią część podatku zapłaconego przez spółkę.

Powoduje to, że końcowy podatek wspólnika może wynieść:

  • przy małym podatniku: 10%
  • przy pozostałych spółkach: 5%

Spółka objęta estońskim CIT nie jest również zobowiązana do opłacania podatku minimalnego (wyłączenie ustawowe).
Spółka objęta Estońskim CIT, która nie przekroczy wartości sprzedaży (wraz z podatkiem VAT) w poprzednim roku podatkowym w kwocie 2.000.000,00 PLN, będzie uprawniona do kwartalnego rozliczania podatku VAT.

Wybierając rozliczenie na zasadzie CIT estońskiego, należy jednak pamiętać, o tym, że oprócz wskazanej powyżej wypłaty zysku, obowiązek podatkowy w podatku CIT powstanie także w związku z:

  • przeznaczeniem zysku na pokrycie strat wygenerowanych w okresie sprzed opodatkowania zysków CIT estońskim,
  • tzw. ukrytymi zyskami,
  • wydatkami niezwiązanymi z działalnością gospodarczą.

Przez ukryte zyski rozumie się przy tym świadczenia na rzecz udziałowców, wspólników i podmiotów z nimi powiązanych, w tym np. pożyczkę udzieloną takiemu wspólnikowi. Wybór tego rozwiązania wiąże się z koniecznością jego stosowania przez okres 4 lat, z możliwością przedłużenia na dalsze 4 lata.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

Elżbieta Naron

ELŻBIETA NARON
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.