e-Doręczenia coraz bliżej
Pierwotnie wejście w życie ustawy o doręczeniach elektronicznych (e-Doręczeniach) planowane było na 1 lipca 2021 r., ale w związku z trudnościami organizacyjnymi, wynikającymi z ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, zadecydowano o zmianie tego terminu.
Ustawa po nowelizacji wchodzi w życie 5 października 2021 r. Jednak nie dla wszystkich ten termin wiąże się z powstaniem nowych obowiązków. Poszczególne artykuły Ustawy będą wprowadzane stopniowo – poszerzając pulę podmiotów zobowiązanych do przejścia na korespondencję elektroniczną.
Od kiedy e-Doręczenia?
Od 5 października 2021 r. podmioty będą mogły wnioskować o założenie skrzynki do e-Doręczeń, jednak na początku będzie to dobrowolne.
Uwaga! Zgodnie z art. 7. Ustawy: „Wpis adresu do doręczeń elektronicznych do bazy adresów elektronicznych jest równoznaczny z żądaniem doręczania korespondencji przez podmioty publiczne na ten adres”. Oznacza to, że po złożeniu wniosku i utworzeniu skrzynki instytucje publiczne nie będą miały obowiązku przesyłania papierowej korespondencji!
Od rodzaju podmiotu zależy, kiedy korzystanie z Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych będzie obowiązkowe.
Czym są e-Doręczenia
Doręczenia elektroniczne mają za zadanie zastąpić tradycyjną, papierową korespondencję między instytucjami publicznymi i innymi podmiotami (osobami fizycznymi, przedsiębiorcami itp.), zachowując przy tym wartość prawną takiej korespondencji.
Każda przesyłka przekazywana za pośrednictwem systemu e-Doręczeń będzie rejestrowana i równoważna prawnie z tradycyjną przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru. Z tego rozwiązania będą mogły korzystać również podmioty niepubliczne korespondujące między sobą.
Jak skorzystać z systemu e-Doręczeń
Aby skorzystać z systemu doręczeń elektronicznych konieczne będzie utworzenie specjalnej skrzynki do e-Doręczeń. By tego dokonać – trzeba będzie złożyć odpowiedni wniosek (z wyjątkiem przedsiębiorców rejestrujących działalność w KRS lub CEIDG po 5 lipca 2022 r. – w tych przypadkach skrzynki będą tworzone automatycznie) lub skorzystać z usługi udostępnionej przez niepublicznego dostawcę e-Doręczeń.
Po złożeniu wniosku adres zostanie wpisany do bazy adresów elektronicznych i od tej pory będzie można z niego korzystać tj. wysyłać i odbierać korespondencję.
Uwaga! Adres do doręczeń nie jest adresem e-mail. Aby z niego skorzystać, trzeba będzie zalogować się do Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych lub równoważnej aplikacji weryfikującej tożsamość.
e-Doręczenia dla przedsiębiorców
Od 5 lipca 2022 r. rejestracja działalności gospodarczej w KRS oraz CEIDG będzie wiązała się z automatycznym utworzeniem adresu do doręczeń elektronicznych.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku przedsiębiorców, którzy zostali wpisani do rejestru wcześniej.
- Do 1 października 2022 r. adres do doręczeń elektronicznych muszą utworzyć podmioty wpisane do rejestru przedsiębiorców KRS.
- Do 30 września 2026 r. mają czas podmioty wpisane do CEIDG.
e-Doręczenia dla zawodów zaufania publicznego
Również od 5 lipca 2022 r. obowiązek posiadania adresu do e-Doręczeń będą mieli czynni zawodowo przedstawiciele tzw. zawodów zaufania publicznego, czyli:
- adwokaci,
- radcy prawni,
- doradcy podatkowi,
- doradcy restrukturyzacyjni,
- rzecznicy patentowi,
- notariusze,
- radcy Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Skrzynka do e-Doręczeń a ePUAP
Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu rządowym, skrzynka do e-Doręczeń będzie całkowicie niezależna od dotychczas funkcjonującej platformy ePUAP. Nie będzie też możliwości przesyłania wiadomości między tymi platformami. Według planów, system e-Doręczeń ma w przyszłości całkowicie zastąpić ePUAP.
Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:
Elżbieta Naron
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
***