Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Podatki i prawo

Przebudowa systemu pobierania danych podatkowych za pośrednictwem JPK

/
Data27 sty 2017

Eksperci podatkowi szacują, że luka podatkowa w zakresie VAT jest różnicą pomiędzy kwotą należną a kwotą, która rzeczywiście została przekazana fiskusowi. Ta różnica wzrosła w 2015 r. na co najmniej 50 mld Złotych. W celu uskutecznienia ściągalności kwot podlegających opodatkowaniu VAT, rząd PiS wprowadził – na co gospodarka nie zwracała uwagi – z JPK nowe narzędzie, które przetoczy cały system pobierania danych podatkowych w Polsce. Duże przedsiębiorstwa z obrotem powyżej 50 mln EUR posiadają już od 1 lipca 2016 r. obowiązek składania fiskusowi Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Z początkiem nowego roku wchodzi w życie ustawowy obowiązek składania JPK dla większości firm w Polsce.

JPK – Jednolity Plik Kontrolny – tak nazywa się nowe narzędzie, za pomocą którego polski skarb państwa chcę kontrolować zobowiązania podatkowe drogą elektroniczną oraz ograniczyć nadużyć podatkowych. Ministerstwo Finansów podało logiczną strukturę, według której przedsiębiorcy muszą przekazać swoje zbiory danych. Plik JPK składa się z siedmiu struktur. One umożliwiają fiskusowi m.in. dokładną analizę danych dotyczących zakupów i sprzedaży firmy, zastosowanych cen, zniżek, stawek podatkowych, przychodów i płatności, wyciągó bankowych oraz przywozów i wywozów z magazynu.

Po wprowadzeniu obowiązku składania JPK dla dużych przedsiębiorców w lipcu ubiegłego roku, obowiązek ten od 1 stycznia ciąży również na małych i średnich przedsiębiorców.

Jednolity Plik Kontrolny należy składać co miesiąc, przy czym zakres danych pobieranych przez fiskusa rozszerzy się w ciągu roku.

Od 1 stycznia następnego roku obowiązek miesięcznego składania Jednolitego Pliku Kontrolnego stanie się obowiązkiem również dla tzw. mikroprzedsiębiorców (poniżej 10 zatrudnionych, obrót poniżej równowartości 2 mln EUR).

Źródło: WIRTSCHAFTS-MARKT POLEN, Ausgabe 238