Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Podatki i prawo

Brak możliwości odliczenia wydatków na organizację spotkań integracyjnych z udziałem współpracowników od przychodu spółki

Brak możliwości odliczenia wydatków na organizację spotkań integracyjnych z udziałem współpracowników od przychodu spółki

/
Data08 maj 2024

Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) ponownie zajął stanowisko w sprawie odliczenia wydatków na organizację spotkań integracyjnych. W ostatnim wyroku z dnia 12 marca 2024 r. (sygn. II FSK 759/21) NSA potwierdził, że wydatki na spotkania integracyjne z pracownikami oraz współpracownikami, którzy wykonują pracę na zasadzie umowy B2B, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT.


Kontekst

Firma, która działa w branży IT, prowadzi swoją działalność w oddziałach rozlokowanych w różnych miastach Polski. Jej zespoły składają się zarówno z pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i współpracowników, którzy działają na zasadzie B2B. Spotkania integracyjne organizowane przez spółkę mają na celu wzmocnienie relacji w zespołach, zwiększenie identyfikacji z firmą oraz motywację do wydajnej pracy.


Decyzja Naczelnego Sądu Administracyjnego

NSA uznał jednak, że wydatki na takie spotkania nie są kosztem uzyskania przychodu, ponieważ nie mają bezpośredniego wpływu na wykonanie umowy z pracownikami B2B. Choć spotkania te mogą przyczynić się do lepszego funkcjonowania zespołów i podniesienia efektywności pracy, nie spełniają kryteriów, aby być uznane za koszty podatkowe.

Pomimo sprzeciwu spółki, dla której istotne jest zapewnienie pozytywnej atmosfery pracy oraz budowanie więzi między pracownikami a współpracownikami, NSA stanął po stronie fiskusa. Sąd podkreślił istotne różnice między pracownikami etatowymi a współpracownikami działającymi na zasadzie B2B. Tylko w przypadku pracowników etatowych koszty integracji mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu, natomiast w przypadku współpracowników są traktowane jako koszty reprezentacji, które nie mogą być kosztem podatkowym.

Wcześniejsze orzeczenia, takie jak te z 11 października 2023 r. (sygn. akt II FSK 326/21) oraz z 19 października 2022 r. (II FSK 572/22), również zawierały podobne stwierdzenia. Stąd wynika, że linia orzecznicza w tej kwestii wydaje się być już ustalona. Zgodnie z nią, koszty uzyskania przychodu mogą obejmować jedynie wydatki związane z integracją etatowych pracowników.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

Elżbieta Naron

ELŻBIETA NARON
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.