Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Podatki i prawo

Bahamy, Belize, Seszele oraz Turks i Caicos wykreślone z unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej

Bahamy, Belize, Seszele oraz Turks i Caicos wykreślone z unijnego wykazu jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej

/
Data08 kw. 2024

W lutym Rada Unii Europejskiej zdecydowała o usunięciu Bahamów, Belize, Seszeli oraz Turks i Caicos z listy unijnych jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych. W wyniku tych zmian na liście pozostało nadal 12 jurysdykcji, które są uznawane za niechętne współpracy w dziedzinie podatków.

Wykaz unijnych jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej obejmuje kraje, które nie podjęły konstruktywnego dialogu z UE w kwestiach zarządzania podatkami lub nie wywiązują się ze swoich zobowiązań dotyczących reform podatkowych.

Unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych obejmuje 12 państw:

 1. Samoa Amerykańskie
 2. Anguilla
 3. Antigua i Barbuda
 4. Fidżi
 5. Guam
 6. Palau
 7. Panama
 8. Federacja Rosyjska
 9. Samoa
 10. Trynidad i Tobago
 11. Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych
 12. Vanuatu

Unia Europejska ustanowiła unijny wykaz jurysdykcji niechętnych współpracy podatkowej jako część swojej zewnętrznej strategii podatkowej. Celem tego wykazu jest wspieranie działań mających na celu promowanie dobrego zarządzania podatkowego na całym świecie. Jurysdykcje są oceniane na podstawie szeregu kryteriów ustalonych przez Radę, obejmujących przejrzystość podatkową, sprawiedliwe opodatkowanie oraz wdrażanie międzynarodowych standardów mających na celu przeciwdziałanie erozji bazy podatkowej i unikaniu opodatkowania. Lista jurysdykcji niechętnych współpracy do celów podatkowych jest aktualizowana przez Radę Unii Europejskiej dwa razy w roku, następny przegląd zaplanowano na październik 2024 roku.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

Elżbieta Naron

ELŻBIETA NARON
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.