Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Podatki i prawo

Wnioski o wydanie wiążącej informacji stawkowej wyłącznie drogą elektroniczną

Wnioski o wydanie wiążącej informacji stawkowej wyłącznie drogą elektroniczną

/
Data27 lut 2024

Od początku 2024 roku, polski system podatkowy doświadczył istotnej zmiany w procesie składania wniosków o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS). Nowa regulacja nakłada wymóg składania tych wniosków wyłącznie drogą elektroniczną, eliminując tradycyjne, papierowe formy.

Wiążąca informacja stawkowa stanowi kluczowy element w relacji pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi. Jest to dokument, który potwierdza interpretację organu podatkowego w kwestii stosowania konkretnej stawki podatku VAT do konkretnej transakcji dokonywanej przez podatnika tego podatku. Przed wprowadzeniem tej nowej regulacji, możliwe było składanie wniosków zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Jednakże, od 1 stycznia 2024 roku dopuszczalna jest jedynie forma elektroniczna.

Zmiana ta wiąże się z dążeniem do usprawnienia procesów administracyjnych, zwiększenia efektywności oraz redukcji biurokracji. Składanie wniosków drogą elektroniczną przynosi ze sobą szereg korzyści zarówno dla organów podatkowych, jak i dla podatników. Przede wszystkim, pozwala to na szybsze przetwarzanie danych i udzielanie odpowiedzi, co skraca czas oczekiwania na decyzję organu podatkowego. Dodatkowo, wprowadzenie tej zmiany jest zgodne z dążeniem do cyfryzacji usług publicznych, co sprzyja modernizacji systemu administracyjnego kraju.

Obecnie zatem do złożenia wniosku o wydanie WIS jest uprawniony wyłącznie wnioskodawca, posiadający konto w e-Urzędzie Skarbowym, na którym został podany aktualny adres poczty elektronicznej lub numer telefonu podatnika w celu przekazywania powiadomień o umieszczeniu pisma organu Krajowej Administracji Skarbowej na koncie w e-Urzędzie Skarbowym. Dotyczy to również wnioskodawcy działającego przez pełnomocnika lub przedstawiciela, jeżeli wniosek jest składany za ich pośrednictwem.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

Elżbieta Naron

ELŻBIETA NARON
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.