Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Fakty i liczby

Ukraińcy założyli w Polsce ponad 10 000 firm

Ukraińcy założyli w Polsce ponad 10 000 firm

/
Data12 gru 2022

Obywatele Ukrainy założyli w Polsce 10 207 firm w pierwszych trzech kwartałach tego roku, podaje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Dynamiczny trend wzrostowy utrzymuje się od początku wojny na Ukrainie. O ile w styczniu powstało tylko 188 firm, to we wrześniu aż 2273 firmy zostały zarejestrowane przez Ukraińców. Z danych PIE wynika, że niemal co dziesiąta firma założona w Polsce należy do obywateli Ukrainy. 

Zaskakujący i nieco irytujący na tle ukraińskich wymogów mobilizacyjnych do udziału w walkach jest wysoki odsetek mężczyzn zakładających firmy. Prawie 60 proc. założycieli ukraińskich firm to mężczyźni. Główne obszary, w których zakładają firmy to pomocniczy handel budowlany i branża transportowa. Natomiast ukraińskie kobiety do końca września założyły prawie 4,2 tys. firm. Niemal 90 proc. z tych firm powstało w branży usług kosmetycznych i fryzjerskich.

Źródło: Wirtschafts-Markt Polen (16-2022 Wydanie 320)

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

Elżbieta Naron

ELŻBIETA NARON
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.