Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Biznes w Polsce

1 mld zł na rozbudowę portu kontenerowego w Gdańsku

1 mld zł na rozbudowę portu kontenerowego w Gdańsku

/
Data27 lip 2022

Operator portu kontenerowego w Gdańsku, DCT Gdańsk Sp. z o.o., podpisał z konsorcjum, którego liderem jest polska grupa budowlana Budimex, umowę na rozbudowę portu kontenerowego o wartości 1 mld zł.

Dzięki budowie trzeciego terminalu Baltic Hub 3, bałtycki port ma stać się jednym z największych terminali kontenerowych w Europie. Zdolność przeładunkowa wynosząca obecnie 3 mln *TEU rocznie ma w efekcie wzrosnąć do 4,5 mln TEU.

W ubiegłym roku w DCT Gdańsk przeładowano 2,09 mln TEU.

Prace budowlane przy Baltic Hub 3, które rozpoczną się we wrześniu, obejmują budowę nowego nabrzeża o długości 717 metrów. Nabrzeże będzie zacumowane przy zbiorniku wodnym o głębokości 18 metrów.

Całkowita powierzchnia trzeciego terminalu kontenerowego wynosi 36 hektarów. W ramach projektu inwestycyjnego powstanie 7 nowych suwnic kontenerowych oraz dodatkowo 20 automatycznych suwnic kolejowych RMG.

Właścicielami Gdańskiego Portu Kontenerowego są Państwowy Fundusz Inwestycyjny PFR TFI (30 proc.), fundusz IFM Global Infrastructure Fund (30 proc.) oraz PSA International Pte Ltd (40 proc.), który jest również operatorem portu.
PSA International Pte Ltd jest również operatorem największego na świecie portu kontenerowego w Singapurze.

*TEU (twenty-feet equivalent unit)
Jednostka miary odpowiadająca pojemności; używana w odniesieniu do portów i statków kontenerowych. Jest ona równoważna objętości kontenera ISO o długości 20 stóp. Znormalizowany kontener serii 1 ISO odpowiada 2TEU.

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

DZIAŁ DS. RELACJI Z KLIENTAMI

Elżbieta Naron

ELŻBIETA NARON
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejsza publikacja ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszej publikacji dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w niej zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść publikacji wyłącznie na własne potrzeby.