Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Podatki i prawo

Od 1 stycznia 2022 roku nowe wymagania w procedurze TAX FREE

Od 1 stycznia 2022 roku nowe wymagania w procedurze TAX FREE

/
Data25 lis 2021

Uchwalone w lipcu liczne zmiany ustawy o VAT nie ominęły również systemu TAX FREE. Zmienione przepisy wchodzą w życie już 1 stycznia 2022 roku. Przedsiębiorcom, którzy jeszcze nie dostosowali się do nowych regulacji, zostało więc niewiele czasu na wprowadzenie niezbędnych zmian w swoich firmach.

Procedura Tax Free

TAX FREE to procedura umożliwiająca podróżnym spoza Unii Europejskiej odzyskanie podatku VAT, którego wartość jest wliczona w ceny produktów kupionych na terytorium UE. Otrzymanie zwrotu środków w ramach tego systemu jest możliwe pod pewnymi warunkami:

  • koszty zakupów muszą przekraczać 200zł,
  • transakcje muszą być potwierdzone paragonem z kasy rejestrującej,
  • wywiezienie zakupionych towarów w stanie nienaruszonym zostało potwierdzone przez Służby Celne,
  • zakupione produkty nie mogą być przeznaczone do dalszej odsprzedaży.

Dotychczas wszelkich formalności związanych odzyskiwaniem VAT dopełniało się tradycyjnie – z użyciem dokumentów papierowych. Już od stycznia ten stan ma się zmienić. Cała procedura ma być prowadzona elektronicznie z użyciem specjalnie do tego przygotowanego Krajowego Systemu Teleinformatycznego TAX FREE, z którego będzie można korzystać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Na Platformie PUESC muszą zarejestrować się przedsiębiorcy, którzy chcą umożliwić swoim klientom korzystanie z TAX FREE. Jednak to nie koniec zmian. Aby można było wystawiać wymagane nowymi przepisami dokumenty elektroniczne – konieczne będzie posiadania przynajmniej jednej czynnej kasy rejestrującej online.

Skuteczna rejestracja się w systemie TAX FREE będzie od przedsiębiorcy wymagała:

  • wskazania miejsca, w których prowadzona będzie sprzedaż objęta zwrotem podatku w ramach procedury TAX FREE,
  • przypisania numery kas rejestrujących do wskazanych miejsc,
  • upoważnienia pracowników (posiadających swoje konta na platformie PUESC) do obsługi systemu TAX FREE oraz nadać im odpowiednie uprawnienia,
  • wskazania pośrednika, który na podstawie zawartej umowy obsługuje zwrot VAT podróżnym, chyba że zwrotów dokonuje sam przedsiębiorca.

W procedurze TAX FREE mogą uczestniczyć jedynie firmy posiadające status czynnego podatnika VAT. Ponadto wskazane w systemie placówki handlowe muszą być oznakowane specjalnym, wskazanym w ustawie znakiem informacyjnym. Na miejscu powinny być dostępne szczegółowe informacje dotyczące procedury zwrotu podatku (w formie pisemnej), w językach polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Więcej informacji na temat rejestracji w systemie i funkcjonowania procedury znajda Państwo na stronie Platformy Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (PUESC).

Jeśli mają Państwo pytania dotyczące opisanego tematu lub potrzebują Państwo dodatkowych informacji – zapraszamy do kontaktu:

Zadaj pytanie »

Dział ds. relacji z klientami

Elżbieta Naron

Elżbieta Naron
Główny Konsultant
ds. relacji z klientami
Grupa getsix
pl en de

***

Niniejszy okólnik ma charakter niewiążącej informacji i służy ogólnym celom informacyjnym. Przedstawione w nim informacje nie stanowią doradztwa prawnego, podatkowego ani w zakresie zarządzania, jak również nie zastępują indywidualnego doradztwa. Przy opracowaniu niniejszego biuletynu dołożono należytej staranności, jednak bez przejęcia odpowiedzialności za prawidłowość, aktualność i kompletność prezentowanych informacji. Treści w nim zawarte nie stanowią samodzielnej podstawy do działania i nie mogą zastąpić konkretnego doradztwa w indywidualnej sprawie. Odpowiedzialność autorów lub getsix® jest wyłączona. W razie potrzeby uzyskania wiążącej opinii prosimy o bezpośredni kontakt z nami. Treść niniejszej publikacji stanowi własność intelektualną getsix® lub firm partnerskich i podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Osoby korzystające z tych informacji mogą pobierać, drukować i kopiować treść biuletynu wyłącznie na własne potrzeby.