Usługi księgowe dla Biznesu

rss iconRSS
plende

Aktualności

/ Wydarzenia w getsix®

Filiżanka kawy z.... Anetą Majchrowicz-Bączyk

Filiżanka kawy z…. Anetą Majchrowicz-Bączyk

/
Date13 maj 2020

Chcielibyśmy lepiej się poznać i przeprowadzić inspirujące rozmowy z współpracownikami grupy getsix przy filiżance kawy (lub herbaty). W tym wywiadzie z naszym nowym Partnerem Anetą Majchrowicz-Bączyk, nie tylko poznajemy ją jako osobę, ale także skupimy się na krajobrazie „podatkowym i prawnym” oraz na tym, jak to się zgadza z „misją i wartościami” getsix®.

Kawa czy herbata? Kiedy i jak?

Kawa! z odrobiną cukru i mleka. Wstaję dość wcześnie, bo o 6 rano, zaczynam dzień z filiżanką kawy, od przeglądania najnowszych wiadomości. Lubię być na bieżąco, interesują mnie wydarzenia polityczne i gospodarcze na świecie.

Jak obecnie wygląda świat „Prawa i Podatów”?

Dzisiejszy świat “Prawa i Podatów” przypomina trochę roallercoster; jeśli mogę użyć takiego porównania, to powiedziałabym, że przypomina trochę sporty ekstremalne. Niezliczona ilość zmian w przepisach prawa w Polsce wymusza konieczność specjalizacji, nie sposób bowiem na bieżąco śledzić wszystkich zmian. Kiedyś z ciekawości przeprowadziłam taką analizę porównawczą na temat zmieniających się przepisów prawa i okazało się, że zmiany przepisów w Polsce zapisane są na 20.000 stron rocznie, podczas gdy w Niemczech to raptem 4.500 stron. To powoduje konieczność ciągłego dokształcania się, ale to akurat lubię :-).

Wyliczono również, że przedsiębiorca w Polsce musiałby poświęcać cztery godziny dziennie, żeby zapoznać się z najnowszymi przepisami prawa, co jest niewykonalne. I tu zaczyna się rola doradcy polegająca w moim przekonaniu na wskazaniu przedsiębiorcy najważniejszych zagadnień, a przede wszystkim rozwiązań. Rolą doradcy jest zapewnienie klientowi komfortu i poczucia bezpieczeństwa w zderzeniu z urzędem, sądem i przepisami prawa. Aktualnie dobrym przykładem są rozwiązania tarczy antykryzysowej - bez wsparcia doradcy klienci gubią się w ilości wniosków, kryteriów i wymogów formalnych.

Z wiekiem nabywa się doświadczenia i biegłości w ocenie ryzyka, co w gąszczu skomplikowanych przepisów prawa jest bardzo pomocne. Kiedyś mawiało się, że siwe włosy w tym zawodzie są na wagę złota i chyba dopiero teraz zaczynam naprawdę rozumieć znaczenie tego powiedzenia!

Jakie kluczowe zmiany przewidujesz po COVID-19 na rok 2021?

Obecna sytuacja społeczno-gospodarcza spowodowana pandemią jest bezprecedensowa i w sposób oczywisty zmieni charakter prowadzenia działalności gospodarczej, jaki znamy dzisiaj. Na skutek pandemii świat nowych technologii zagościł w naszych w domach szybciej niż myśleliśmy i często nawet wbrew naszym osobistym preferencjom. Zakupy i lekcje online to nasza codzienność, czy tego chcemy, czy nie. Korzystanie z nowoczesnych technologii i narzędzi to kwestia nawyku - im częściej to robimy, tym mniej zwracamy na to uwagę jako coś odmiennego. Te zmiany trzeba zaakceptować i jak najszybciej przystosować się do nowej sytuacji. Mamy to szczęście, że usługi, które świadczymy, możemy wykonywać z każdego miejsca na ziemi, wystarczy laptop i dobre łącze internetowe. Myślę, że świat po pandemii nie wróci już do stanu wyjściowego pod względem technologii. Przykładem jest najnowsza nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego, gdzie jedną z propozycji jest możliwość zdalnego uczestnictwa w rozprawie przed sądem, co jeszcze 10 lat temu było nie do pomyślenia. Pandemia to czas zmian, wiele biznesów przerodzi się w inne, które również będą potrzebowały wsparcia księgowego, podatkowego i zakresu IT. Potraktujmy to jako szansę rozwoju i podziękujmy za wsparcie naszym specjalistom IT, dzięki którym możemy zdalnie wykonywać naszą codzienną pracę.

Czemu wybrałaś getsix® jako kolejny krok swojej kariery?

Dlaczego getsix®? Bo od pierwszej rozmowy poczułam, że do siebie pasujemy. Na początku pierwszy kontakt miałam z Partnerami getsix®, którzy od razu obdarzyli mnie ogromnym zaufaniem. Nie miałam jeszcze okazji za to podziękować, więc czynię to teraz :-). Myślę, że nic nie dzieje się przypadkiem, nasze drogi po prostu miały się spotkać. Wcześniej przez prawie 15 lat pracowałam w innej większej międzynarodowej firmie doradczej, gdzie jako Partner odpowiadałam za usługi doradztwa podatkowego i prawnego. Doradzałam klientom głównie z niemieckiego obszaru językowego. Może to dziwnie zabrzmi, ale kocham język niemiecki i już w liceum wiedziałam, że będę prawnikiem i będę pracowała z językiem niemieckim. Praca w korporacji skierowała moją uwagę na podatki, z którymi przedsiębiorcy zagraniczni mieli zawsze najwięcej problemów. W getsix® robię zawodowo, to co lubię, do tego mam poczucie niezależności i rozwijam biznes doradztwa podatkowego. Czego chcieć więcej? Uważam, że doradztwo podatkowe nie może żyć bez księgowości i odwrotnie. Myślę, że już pierwsze miesiące współpracy pokazały, że to była dobra decyzja i wierzę w sukces tego przedsięwzięcia!

Jeśli mogę zapytać? Jakie są twoje cele, które chciałabyś osiągnąć w getsix®?

Chciałabym przede wszystkich rozwinąć obszar usług doradztwa podatkowego dla naszych klientów. Dotychczas nasze rozwiązania podatkowe i prawne ograniczały się głownie do doradztwa dla naszych klientów. Planuję zwiększyć liczbę pracowników i podnieść poziom świadczonych przez nas usług, wszystko wskazuje na to, że już od 1 czerwca 2020 roku. Mam nadzieję, że wtedy będę miała więcej czasu na marketing naszych usług, nawiązanie relacji na szczeblu międzynarodowym w ramach sieci HLB i oczywiście pomoc doradczą dla spółek getsix®. To duże wyzwanie, które mnie bardzo nakręca i daje dużo satysfakcji.

Gdybyś mogła być kimś innym na jeden dzień, kto to by był? I czemu?

To trudne pytanie, bo lubię swój zawód. Ale jeśli miałabym taką możliwość, to myślę, że mogłabym być architektem wnętrz. Lubię ładne wnętrza, w wolnych chwilach oglądam programy wnętrzarskie, kupuję gazety i albumy o tej tematyce. W architekturze preferuję styl nowoczesny, raczej minimalistyczny, przeszkadza mi nadmiar zbędnych przedmiotów w otoczeniu. Z podróży zazwyczaj przywożę obrazy, plakaty i grafiki, które cały czas czekają na oprawienie w wolnej chwili, której cały czas brak. Kiedyś je oprawię – obiecuję!